Емоционална интелигентност при деца с обучителни трудности

Децата наблюдават всичко от семейството си, тъй като семейството е първата среда. Ролята на емоциите във всяко дете е толкова важна, колкото и самият живот. Емоциите са като организиращ процес, който позволява на децата да мислят и да се държат адаптивно към околната среда. Терминът емоция се отнася до чувството и неговите отличителни мисли, психологически и биологични състояния и набор от склонности към действие (Goleman 1995). По отношение на емоциите комбинацията от когнитивни, афективни и конативни или психомоторни области отваря нова област на интелигентност, наречена „емоционална интелигентност“. Тази емоционална интелигентност е важна за междуличностните отношения и индивидуалното развитие на децата. Тя също така е свързана със средата, в която растат децата. След като съзрее, същият индивид може да я приспособи към собствените си търсения и нужди.

Емоционална интелигентност

Емоционалната интелигентност е „способността да се идентифицират собствените емоции и емоциите на другите“. Емоционалната интелигентност включва три основни умения, които са валидни за здрави емоционално интелигентни деца. Те използват емоциите ефективно, идентифицират емоциите правилно и ги регулират умело. Ефективното използване на емоции означава, че емоционално интелигентното дете използва емоциите си, за да му помогнат да мисли и да решава проблеми в училище. Правилното идентифициране на емоциите показва, че децата с емоционална интелигентност са в състояние точно да идентифицират собствените си чувства и тези на другите, което означава, че могат да разчитат ситуации и взаимоотношения. Умелото регулиране на емоциите показва как емоционално интелигентното дете може да овладее собствените си емоции и също така да използва своя емпатичен отговор към другите по полезни начини.

Аспекти на емоционалната интелигентност

 1. Възприемането на емоция е способността за откриване и дешифриране на емоция в лица, картини, гласове и културни артефакти. Включва изкуството да наблюдаваш жеста и позата, а също така включва и способността за идентифициране на собствените емоции. Възприемането на емоции представлява най-базовия аспект на емоционалната интелигентност. Цялата друга обработка при емоционалната интелигентност се извършва успешно само ако има правилно възприемане на емоцията.

 2. Използването или разсъждението с емоция е вторият аспект. Това е способност да се впрегнат емоциите, за да се улеснят различни когнитивни дейности като мислене в много аспекти и решаване на проблеми. Тук естеството на мисленето показва проблема, пред който са изправени децата. Този проблем важен ли е или не? Ако е важен, възниква спонтанна мисъл за решение на проблема веднага на място. В противен случай няма нужда да се намира решение незабавно. Спонтанното мислене също зависи от решаващото значение на проблема. Например при изключително трудна и досадна задача, детето се нуждае от дедуктивно разсъждение и внимание към детайлите за кратък период от време.

 3. Разбирането на емоцията е способността да се разбират емоционалните езици. Това включва емоционално изразяване и разбиране как промяната в поведението се отразява на вътрешния свят и на другите. Освен това включва способността да разпознавате и описвате как емоциите се развиват с течение на времето.

 4. Управлението на емоциите е ключова част от емоционалната интелигентност.Управлението на емоциите при децата се състои от способността да се регулират емоциите и да се реагира по подходящ начин в техния емоционален статус. Това включва и управление на емоциите на другите. Следователно, емоционално интелигентният индивид може да впрегне емоциите, дори негативните, и да ги управлява, за да постигне планираните си цели.

Емоционалната интелигентност при децата

Децата с висока емоционална интелигентност усъвършенстват тези четири аспекта и те дават възможност на децата да играят най-добрата роля в дадения момент успешно и предизвикват способността да се саморегулират, управляват взаимоотношенията и контролират импулсите, както и да станат по-уверени в обществото. Децата с висок емоционален интелект имат повече насока, мотивация и емоционална компетентност от другите, които не са развили тази интелигентност. Също така е правилно да се каже, че тези емоционално интелигентни деца ще продължат да водят по-щастливи, по-здравословни и по-успешни и продуктивни животи и като възрастни. Здравословната емоционална интелигентност ще предизвика силно и положително самосъзнание у децата. Тя изгражда емпатия, което е нещо, което почти е изчезнало в ерата на интернет. Те също така имат положителни емоционални мисли и успешно възприемат емоциите на връстниците, висшестоящите и могат да постигнат успех във всеки момент от живота.

Емоционална интелигентност сред децата с обучителни трудности

Всички деца са уникални и следователно специални. Родителите и учителите често се притесняват, когато децата им имат нисък успех в училище. Но много малко деца се представят точно на нивото, очаквано от родителите и учителите. Има много причини за това, но една от често срещаните е специфичните обучителни трудности. Определено децата с обучителни трудности страдат от ниска емоционална интелигентност. Естеството на ниската емоционална интелигентност е че прави децата емоционално несигурни. Те изпитват много проблеми, включително и емоционални проблеми със себе си, а също и с външния свят. Емоционалните проблеми на децата с ниска емоционална интелигентност са тревожност, страх, срам, гняв, емоционална слабост, чувство на неудовлетвореност, конфликти и непостоянство и т.н., което зависи главно от уменията им за учене и справянето им с учебния материал. Тези видове емоционални проблеми водят до негативно самоопределяне. Освен това чувството и реакцията отвън формират концепция за несигурен и заплашителен свят и възприемане на себе си като неспособен. Тези емоционални проблеми карат децата да се провалят в училище. Другите проблеми са, че те могат да се сблъскат с невъзможност за изразяването на чувствата си, неспособност да се успокоят и да разчитат невербалните сигнали от другите. Те също имат трудности в класната стая, а също и с връстниците си. Показват по-агресивно поведение и са разочаровани от увреждането си и имат ниско самочувствие. Освен това им липсват умения за създаване на взаимоотношения, не показват мотивация и т.н. Децата с ниска емоционална интелигентност са раздразнени от неуравновесеното си състояние и стават нервни. При тях се изисква повече усилие, за да поддържат постоянно умението си да се обучават. Тези ситуации карат децата с обучителни трудности да се стремят да преодолеят емоционалните си проблеми или се отказват, защото се чувстват неспособни да се справят.

Обучителните трудности са общ термин, който описва специфични видове обучителни проблеми. Обозначават се още като „обучителни различия“ въз основа на факта, че някои деца учат по различен начин, тъй като не са в състояние да учат, но реагират добре на различните начини за учене. Обучителни трудности накратко се характеризират с това, че за децата е по-трудно да учат, разбират и общуват, отколкото за другите деца. Обучителните трудности се отнасят до редица нарушения, които могат да повлияят на придобиването, организирането, задържането, разбирането или използването на вербална или невербална информация. Най-често определени обучителни умения са засегнати от техните затруднени в ученето. Тези засегнати умения варират по степен на тежест и пречат на усвояването на знания при децата. Също така варира и степента на сериозност, която пречи на усвояването или използването на едно или повече от следните важни умения – четене, писане, слушане, говорене, разсъждаване и решаване на задачи по математика. Тези умения най-често са засегнати от обучителните трудности. Специфичните нарушения на способността за учене са дислексия, дискалкулия, дисграфия и диспраксия.

 Дислексията е разстройство на способността или дори неспособност за четене и разбиране на прочетеното. Проблемите с четенето са два вида – при четене и разбиране при четене. Тук трудностите в разбирането между звуци, букви и думи създават проблеми с четенето. Неспособността за разбиране на значението на думи, фрази и параграфи са в основата на проблем с разбирането при четене.

 Дискалкулията се отнася до широк спектър от способности за учене през целия живот, включващи математика. Няма един вид математически нарушения. Децата с дискалкулия имат проблеми с решаването на математически задачи, разбирането на времето и използването на пари в изчисленията и т.н. Дискалкулията може да варира при различните деца. Някои от децата имат лоша памет за числа, проблем с математическата лексика или лоши умения за решаване на проблеми.

 Дисграфията е обучително затруднение, което засяга писането. Това може да доведе до проблеми с правописа, лош почерк, проблем с пренасянето на мисли върху хартия и организиране на писма и идеи.

 Диспраксията е нарушение, което засяга развитието на двигателните умения на децата. Те имат проблеми с планирането и завършването на двигателни умения. Някои деца движат очите си, вместо да движат цялата си глава. Това може да варира от прости до сложни двигателни умения. По принцип децата с диспраксия, които ходят на училище, имат проблеми с лошото захващане на молива и писането на елементи от букви и на букви, също така имат лош правопис.

 Ако обучителните трудности не бъдат открити и лекувани, те могат да имат ефект на снежна топка – стават все по-осезаеми с всеки следващ етап на образованието. Децата са в условия на непрекъснато страдание от неуспехите си, което от своя страна води до разочарование и ниско самочувствие заради повтарящия се провал. По този начин затрудненията в ученето засягат емоциите и водят до емоционален дисбаланс. Емоционалният дисбаланс има пряка връзка с емоционалната интелигентност, а тя от своя страна с обучителните трудности. Така децата се въртят в омагьосан кръг, от който имат нужда от помощ, за да се измъкнат.

 

Стратегии за преодоляване на емоционални проблеми при деца с обучителни трудности

Обучителните затруднения възникват, когато развитието на мозъка на децата е засегнато или преди раждането, или по време на раждането, или в ранна детска възраст. Понякога няма известна причина за затрудненията в ученето. По същия начин няма „лек“ за обучителни трудности, тъй като природата на мозъка е относително постоянна. Това означава, че неспособността за учене изглежда е за цял живот. Но децата могат да преодолеят своите специфични затруднения в ученето чрез някои от коригиращите мерки като допълнително време, за да завършат задачата си; вместо да четат, да чуват въпроса и отговора чрез записи; често използване на компютри за упражнения и практика. Обучението на деца с обучителни затруднения протича в няколко стъпки:

 • Открийте специалните нужди на детето.

• Разработете годишни цели и краткосрочни цели.

• Анализирайте задачите, които трябва да бъдат преподавани.

• Започнете обучението на нивото на детето.

• Решете как да преподавате.

• Изберете подходящи награди за детето.

• Осигурете възможност на ученика да изпита успех.

• Дайте време за продължителна практика. 

Компенсирането и коригирането на затрудненията при учене, оказването на педагогическа и психологическа помощ като екипна работа, от една страна ще доведе до повишаване на успехите при учене, усещането за овладяване на затрудненията и повишаване на самооценката, от друга страна до сравнителна емоционална стабилност и повишаване на емоционалната интелигентност в условията на спокоен ум и липса или намаляване на напрежението в училище. Увереното в способностите и уменията си дете има ресурс да развие всички аспекти на емоционалната си интелигентност с помощта на специалистите, работещи с него. В това отношение времето, търпението и желанието и от двете страни са ключови фактори за успеха на детето.

Автор: Ангелина Георгиева 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ние използваме бисквитки на сайта, за да анализираме трафика си. Повече информация за използването на вашите данни и пълните условия можете да намерите тук. View more
Cookies settings
Приеми
Политика на поверителност и бисквитки
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

ОБЩИ УСЛОВИЯ

Въведение
Настоящите Общи условия регламентират отношенията между Фондация „Различни, но щастливи“, ЕИК 207233945, със седалище и адрес на управление в гр. Пловдив, обл. Пловдив, общ. Пловдив, ул. „Филипово“ № 17 /“Доставчик“/ от една страна и Ползвателите на уебсайта www.shtastlivi.com, както и на всеки медиен канал, мобилен уебсайт или мобилно приложение, ако има такива, близки или сродни или свързани по друг начин с него /заедно наричани „Сайтът“/ във връзка с достъпа и използването на Сайта. Ползвателите се съгласяват, че при достъп до Сайта са прочели, разбрали са и са се съгласили да бъдат обвързани от настоящите Общи условия. Настоящите Общи условия могат да бъдат изменяни от Доставчика по всяко време. Ползвателите на Сайта се съгласяват, че ще се считат за уведомени и съгласни с актуализираните общи условия в случай, че продължат използването на Сайта след датата на публикуване на актуалните Общи условия.
Надзорни органи Комисия за защита на личните данни
Адрес: гр. София, ул. “Иван Евстатиев Гешов” № 15, тел.: (02) 940 20 46 факс: (02) 940 36 40 Email: kzld@government.bg, kzld@cpdp.bg Уеб сайт: www.cpdp.bg
Характеристики на услугата
Основните характеристики на услугите, предоставяни на Ползвателите от Доставчика чрез Сайта, наричани по-долу за краткост „Услуги“, са следните: Доставчикът предоставя възможност за разглеждане и споделяне на съдържанието, публикувано на Сайта. Доставчикът предоставя информация за себе си, екипа си, организирани от него събития, галерия с изображения, информационни статии, контакти и други. Доставчикът предоставя възможност за генериране на електронни съобщения чрез функционална форма за изпращане на всякакви въпроси, предложения, критики и идеи или за споделяне на лични истории в рамките на Сайта. Ползвателите следва да попълнят посочените от Доставчика полета и да изберат бутон „Изпрати“. Доставчикът предоставя електронни адреси, на които Ползвателите могат да изпращат своите лични истории или да предлагат партньорство. Доставчикът предоставя възможност за изпращане на заявка за доброволен труд чрез функционална форма на Google forms. Ползвателите, които желаят да станат доброволци следва да попълнят формата и да натиснат „Изпрати“. По своя преценка Доставчикът ще се свърже с подходящите кандидати за доброволци. Доставчикът предоставя възможност за директен достъп до профилите си в социалните мрежи, чрез избор на функционални бутони /иконки/, обозначаващи съответната социална мрежа.
Дарения
За постигане целите, предвидени в учредителния си акт, Доставчикът има право да получава дарения от български и чуждестранни физически и юридически лица. Доставчикът предоставя възможност за изпращане на директно дарение чрез Сайта си чрез бутона „Дари“. След кликването на бутона, Ползвателите ще бъдат пренасочени към сайт на обработващия плащането и следва да изберат желаната сума, която да дарят и да въведат валиден адрес на електронна поща и необходимите данни от дебитната/кредитната карта, която ще бъде използвана и да натиснат бутона „Дари“. Плащането ще бъде обработено чрез Stripe. Данните за своята дебитна или кредитна карта, които дарителя предоставя, са криптирани и 100% защитени от Stripe и до тях нямат достъп представители на Доставчика. Доставчикът не удържа такси от направените дарения. Таксата, която се удържа е такса транзакция от Stripe която е 1,5 % + 0,50 ст. Ползвателите следва да имат предвид, че оторизацията на плащанията се извършва чрез външен процесор и Доставчикът не носи отговорност за използването на невалидни дебитни/кредитни карти или за неправилно използване на дебитни/кредитни карти. Доставчикът предоставя данни за банковата си сметка на Сайта, в случай, че Ползвателите биха искали да направят дарение чрез банков превод.
Права на интелектуална собственост
Доставчикът и/или негови партньори са собственици на цялото съдържание на Сайта, на логото, символите и изображенията, и на търговските марки, видни на Сайта. Без изричното предварително писмено съгласие на Доставчика или на съответния негов партньор, нито една част от този Сайт не може да бъде възпроизвеждана под никаква форма – не може да бъде копирана, разпространявана или ползвана като снимки, текст, графики, услуги, в каквато и да е медия или компютърна среда, освен ако се касае за незначителна по обем информация, предназначена за лично ползване, при условие, че не се увреждат неоправдано законните интереси на авторите или други носители на права на интелектуална собственост или в случай, че копирането или възпроизвеждането се извършват с нетърговска цел. Материалите, публикувани и видни на Сайта, попадат под закрилата на Закона за авторското право и сродните му права, Закона за марките и географските означения и други относими нормативни актове, и всяка тяхна непозволена употреба ще бъде третирана като нарушение на авторско право, на права върху търговски марки или на съответните други нормативни разпоредби. Доставчикът си запазва правото да публикува рекламни банери от всякакъв вид, както и електронни препратки (линкове) от която и да е част от този Сайт, при спазване на действащото в Република България законодателство. Ползвателите имат право да ползват свободно материалите и ресурсите на Сайта за законни цели, като спазват ограниченията, предвидени в настоящите Общи условия. Ползвателите нямат право да използват Сайта по начин, чрез който се нарушава, пряко или косвено, действащ местен или международен закон, и/или по начин, чрез който се нарушават, пряко или косвено, правата на други лица, и/или за качване и/или разпространение на материали, които съдържат вируси или рекламен софтуер, или подобни компютърни кодове, предназначени да увредят права и/или интереси на трети лица.
Използване на Сайта
Във връзка с използването на Сайта, Ползвателите се съгласяват да не: – извличат систематично данни или друго съдържание от Сайта, за да създават или компилират, пряко или непряко, сбор, компилация, база данни или директория без писмено разрешение от Доставчика; – заобикалят, деактивират или по друг начин да възпрепятстват функциите, свързани със сигурността на Сайта, включително елементи, които предотвратяват или ограничават използването или копирането на каквото и да е съдържание или налагат ограничения върху използването на Сайта и/или съдържанието, което е поместено в него; – пречат, нарушават или създават ненужна тежест върху Сайта или мрежите или услугите, свързани със Сайта; – се опитват да заобикалят каквито и да било мерки на Сайта, предназначени да предотвратяват или ограничават достъпа до Сайта или до която и да било част от Сайта. – използват Сайта по начин, несъвместим с приложимите закони или разпоредби.
Защита на личните данни
Доставчикът предприема мерки за защита на личните данни на Ползвателите съгласно Общия регламент относно защита на данните – Регламент (ЕС) 2016/679 (наричан за краткост „Регламента“). Доставчикът приема и обявява на сайта си Политика за поверителност. Сайтът www.shtastlivi.com има право да инсталира върху компютъра на Ползвателите „бисквитки“ (cookies), които се запазват от Сайта върху твърдия диск на съответния Ползвател и позволяват възстановяване на информация за Ползвателя. Доставчикът приема и обявява на сайта си Политика относно бисквитките. При първоначалното отваряне на Сайта Ползвателите имат възможност да кликнат на изскачащия банер и да се запознаят подробно с Политиката за поверителност и Политиката относно бисквитките на Доставчика.
Други
Настоящите Общи условия влизат в сила за всички Ползватели от датата на публикуването им на Сайта на Доставчика. За всички неуредени с настоящите Общи условия въпроси се прилагат разпоредбите на действащото в Република България и Европейския съюз законодателство. Доставчикът си запазва правото да променя публикуваната на Сайта информация по всяко време без предварително известяване. Измененията влизат в сила незабавно и стават задължителни за страните по Общите условия от момента на публикуването им на Сайта. Доставчикът не носи отговорност, ако Ползвателите не са прочели последния вариант на настоящите Общи условия. Доставчикът не носи отговорност пред Ползвателите или трето лице относно каквото и да било изменение, спиране или прекратяване на Сайта. Доставчикът не гарантира, че Сайтът ще бъде наличен по всяко време. Възможно е да бъдат изпитани хардуерни, софтуерни или други проблеми или да се наложи да бъде извършена поддръжка, свързана със Сайта, което да доведе до прекъсвания, забавяния или грешки. Информацията и материалите, достъпни на Сайта (включително, но не само: статии, изображения, съобщения и други) са с информативен, общ и абстрактен характер и не представляват, нито следва да се приемат или пък да се тълкуват, като съвет, насоки и/или консултация, предоставени от Доставчика на който и да е от Ползвателите на Сайта. При използване услугите на Сайта, Ползвателите се задължават да спазват настоящите Общи условия, както и всички други условия, поставени от законодателството на Република България и Европейския съюз, дори и да не са упоменати в настоящите Общи условия.
Данни за контакт с Доставчика:
Фондация „Различни, но щастливи“ Адрес за кореспонденция: гр. Пловдив, ул. „Филипово“ № 17 e-mail: fond@shtastlivi.com тел.: + 359 896 160 912

Политика за поверителност

Защита на личните данни
Фондация „Различни, но щастливи“ подхожда с отговорност към поверителността, сигурността и защитата на личните данни на своите ползватели на Сайта. Доставчикът обработва лични данни на Ползвателите като спазва принципите на законосъобразност и прозрачност. Тази Политика за поверителност се отнася за личните данни, които Доставчикът обработва, когато Ползвателите си взаимодействат със Сайта, намиращ се на www.shtastlivi.com без значение дали използват компютър, мобилен телефон, таблет, телевизор, устройство в домашен уред или друго устройство за достъп до услугите. Тази Политика за поверителност може да бъде променена по всяко време в случай на промени в приложимите закони, както и при промени в начина на обработването на личните данни. Актуалната версия на Политиката за поверителност винаги ще бъде достъпна на тази страница. Обработването на лични данни винаги ще бъде в съответствие с Общия регламент относно защитата на данните 2016/679 („Регламент“). За целите на тази Политика за поверителност, термините „лични данни“, „субект на данни“, „обработване“, „трета страна“, „съгласие на субекта на данните“ имат същото значение, както предвиденото от европейския законодател при въвеждане на Регламента. Събираната информация за Ползвателите, представляваща лични данни по смисъла на Регламента, се използва само за подобряване на потребителското преживяване, за статистика, за обратна връзка и за маркетингови цели. Посочената в предходното изречение информация не се предоставя на трети лица, с изключение на случаите, когато тази информация е изискана по надлежния законов ред от държавен орган или компетентна институция. Данните, събирани чрез формата за изпращане на съобщения и за изпращане на заявка за доброволен труд (име, електронна поща, местоживеене, възраст, телефон), служат единствено, за да може Доставчикът да отговори на изпратените съобщения и да се свърже с кандидатите за доброволци. Те са конфиденциални, не се използват с други цели и не се споделят с трети страни. Доставчикът събира следните лични данни, които Ползвателите предоставят, докато използват Сайта: име, електронна поща, местоживеене, възраст, телефон.
Цели на обработката
Доставчикът използва личните данни на Ползвателите само за конкретни цели, предварително посочени към момента на събиране и след неговото изрично съгласие (когато съгласието е правно основание за обработка), или за допълнителни съвместими цели съобразно закона. Целите, за които Доставчикът обработва лични данни на Ползвателите са: – за да отговори на съобщения, изпратени през контактната форма; – за да се свърже с Ползватели, които желаят да станат доброволци; – за да осигури ефективно обслужване на Ползвателите и да подобри съдържанието и функционалността на Сайта; – за обратна връзка с Ползвателите; – за изпълнение на задълженията си съгласно Закона за мерките срещу изпирането на пари; – за всяка друга цел в съгласие с тази Политика за поверителност или за която е получило конкретното съгласие на Ползвателите.
Правно основание за обработване
Член 6, параграф 1, б. а) от Регламента e правното основание, за което Доставчикът изисква съгласието на Ползвателите за целите на конкретно обработване. Ако обработването на лични данни е необходимо за изпълнението на договор или установяване на преддоговорни отношения, обработването се базира на член 6, параграф 1, б. б) от Регламента. Ако Доставчикът има правно задължение, по силата на което обработването на лични данни е необходимо, като за изпълнението на данъчни задължения или за противодействие изпирането на пари, обработването се основава на член 6, параграф 1, б. в) от Регламента. Обработване, което не попада в някои от правните основания, посочени по-горе, но е необходимо в полза на легитимните интереси на Доставчика, освен когато пред такива интереси преимущество имат интересите или основните права и свободи на субекта на данните, се основава на член 6, параграф 1, б. е) от Регламента. В този случай, легитимния интерес на Доставчика е да извършва дейността си в полза на своите ползватели, служители и съдружници.
Срокове на съхранение на лични данни
Личните данни на Ползвателите няма да се съхраняват за по-дълго време, отколкото това е необходимо за целите, за които са събрани. Това означава, че след като целите са изпълнени, данните ще бъдат изтрити или анонимизирани. Също така, личните данни на Ползвателите се съхраняват за периода спрямо договорните взаимоотношения и за определен срок след това, наложен от законови задължения. Данъчното и счетоводното законодателства в Република България изискват Доставчикът да съставя определена счетоводна и търговска информация, включително да съхранява за определен срок тази информация, както и всякакви други сведения и документи от значение за данъчното облагане. При изпълнение на това задължение, както и при изпълнение на задълженията съгласно Закона за мерките срещу изпирането на пари, съответната информация и документи, които съдържат и лични данни на Ползвателите, се съхраняват от Доставчика за срокове, предвидени в съответните закони. Когато не са налице други основания, които да задължават Доставчикът да съхранява (част от) личните данни на Ползвателите, те могат да изискват изтриването на информацията за тях.
Сигурност на данните
Доставчикът се стреми да използва подходящи организационни, технически и административни мерки за защита на личните данни. За тази цел прилага всички правни и технически мерки за защита на лични данни спрямо член 32 от Регламента, както и предвид последните постижения на технологиите. За да бъдат защитени личните данни на Ползвателите от злоупотреба от трети страни, информацията подадена от тях е в криптирана форма посредством SSL (Secure Socket Layer) протокол. Ползвателите следва да имат предвид обаче, че въпреки адекватните стъпки за защита на информацията, няма уебсайт, интернет връзка, компютърна система или безжична връзка, които да са напълно защитени.
Права на Ползвателите
  • Право на информация и достъп:
По всяко време Ползвателите имат право да получат безплатна информация относно това дали Доставчикът обработва техни лични данни и начините, по които ги обработва, включително цели на обработването, видове данни, получателите на данни, права на Ползвателите и други. Ако Ползвателите желаят да се възползват от правото на достъп, може по всяко време да свържат с Доставчика на посочените в контакти адрес или електронна поща.
  • Право на преносимост на данните:
Когато обработването на личните данни на Ползвателите се случва по автоматизиран начин въз основа на тяхното съгласие или въз основа на договорно споразумение, Ползвателите имат право да получат копие от данните в структуриран, широко използван и пригоден за машинно четене формат.
  • Право на коригиране:
Ползвателите имат право да поискат коригиране на своите лични данни без ненужно забавяне, ако тези данни са неточни, както и данните да бъдат допълнени в случай на непълна информация.
  • Право на изтриване (право “да бъдеш забравен“):
Ползвателите имат право да изискват изтриването на всички лични данни, обработвани от Доставчика, по всяко време, в следните ситуации: – личните данни повече не са необходими за целите, за които са били събрани или обработвани по друг начин; – Ползвателите желаят да оттеглят своето съгласие, върху което се основава обработването на данните и няма друго правно основание за обработването; – Ползвателите желаят да възразят срещу обработването съгласно член 21, параграф 1 от Регламента относно защитата на данните и няма законни основания за обработването, които да имат преимущество, или възразяват срещу обработването съгласно член 21, параграф 2 на Регламента; – личните данни са били обработвани незаконосъобразно; – личните данни трябва да бъдат изтрити с цел спазването на правно задължение по правото на Европейския Съюз или правото на държава членка, което се прилага спрямо администратора;
  • Право на възражение срещу обработването въз основа на легитимен интерес:
Ползвателите имат право да възразят срещу обработването на своите лични данни въз основа на легитимния интерес на Доставчика. Доставчикът ще прекрати обработването на личните данни на съответния Ползвател, освен ако не се докаже, че съществуват убедителни правни основания за това, които имат предимство пред интересите на Ползвателя и правата или поради съдебни искове.
  • Право на ограничаване на обработването:
Ползвателите имат право да изискат ограничаване на обработването, когато се прилага едно от следните обстоятелства: – ако претендират, че личните им данни са неточни, Доставчикът ще ограничи обработването докато премине проверка за точността на данните; – обработването е неправомерно, но субектът на данните не желае личните данни да бъдат изтрити, а изисква вместо това ограничаване на използването им; – ако Доставчикът вече не се нуждае от личните данни на Ползвателите за целите на обработването, но те са необходими за установяването, упражняването или защитата на правни претенции; – ако Ползвателите възразят срещу обработването въз основа на легитимния интерес на Доставчика, в който случай ще се ограничи обработването на данните в очакване на резултат от проверката на законните основания.
  • Право на оттегляне на съгласието:
Ползвателите имат право да оттеглят по всяко време съгласието си за обработване на своите лични данни, когато това обработване се осъществява на основание съгласие.
  • Право на подаване на жалба към надзорен орган:
Ако Ползвателите смятат, че Доставчикът обработва личните им данни по неправомерен начин, имат право да подадат жалба към надзорен орган в Европейския съюз.
Надзорният орган на Република България е:
Комисия за защита на личните данни София 1592, бул. „Проф. Цветан Лазаров” № 2 имейл: kzld@cpdp.bg телефон: 02/91-53-555 За всякакви въпроси относно използването на лични данни и тяхната защита или за оттегляне на съгласието за обработката им, Ползвателите могат да се свържат с Доставчика на посочения в контакти адрес или на следния e-mail: fond@shtastlivi.com.

Политика относно бисквитките

За да може Сайтът да функционира правилно е възможно да се събира информация за начина, по който Ползвателите използват Сайта. За тази цел, Доставчикът използва бисквитки, както и за да осигури ефективната и сигурна работа на своя Сайт и да предложи по-добро персонализирано изживяване.
Какво са бисквитки?
Бисквитките са файлове с информация, включващи неограничено текстово съдържание, които се съхраняват в компютрите на Ползвателите с цел подобряване работата със съответния Сайт. Тези файлове позволяват Ползвателите да бъдат разпознати и Сайтът да бъде адаптиран спрямо техните предпочитания. Бисквитките обикновено съдържат името на уебсайта, към който принадлежат, времето, за което се съхраняват на компютъра на Ползвателя и уникален номер.
Какви бисквитки се използват и с каква цел?
Доставчикът, чрез Сайта си www.shtastlivi.com, използва следните видове бисквитки: „Сесийни бисквитки“ – временни файлове, които се генерират в компютъра на Ползвателите, докато те не излязат от Сайта или не затворят използваното от тях приложение (уеб браузър). „Постоянни бисквитки“ – фиксирани файлове, които остават в компютъра на Ползвателите за време, определено в параметрите на бисквитките или докато не бъдат изтрити ръчно от Ползвателите. Използваните от Доставчика бисквитки са конфигурирани от самия Сайт, когато се посещава от Ползвателите и те могат да бъдат разчетени единствено от него. Постоянните „бисквитки“ се използват, когато операторът на Сайта трябва да знае кой е Ползвателя през повече от една сесия на сърфиране /например, за да запомни потребителско име или предпочитанията за персонализиране на Сайта/. Личната информация, която се акумулира чрез бисквитките, може да бъде използвана само за извършване на определени операции за Ползвателите. Такава информация се криптира по начин, който прави достъпа до нея от неоторизирани лица невъзможен.
Какво е правното основание за използване на бисквитки?
Използването на бисквитки за цели, различни от необходимите за сигурната и ефективна работа на Сайта, за осигуряване на пълната функционалност и за предоставяне на заявени от Ползвателите услуги, изисква предварителното им съгласие при първото посещение на Сайта.
Как се управляват бисквитките?
По правило приложенията, използвани за сърфиране в уебсайтове, позволяват запазването на бисквитки по подразбиране. Тази настройка може да бъде променена така, че автоматичното запаметяване на бисквитки да бъде блокирано в уеб браузъра или Ползвателите да бъдат информирани всеки път преди бисквитките да бъдат запаметени на компютъра. Детайлна информация за различните начини за работа с бисквитки може да бъде открита в настройките на приложението (уеб браузъра). В допълнение, Ползвателите могат да настроят браузъра си да ги уведомява, когато получи „бисквитка“, което ще им позволи да решат дали искат да я приемат или не. Ползвателите имат възможност и изцяло да откажат получаването на бисквитки. Ограничаването на бисквитките, обаче, може да се отрази на някои функционалности на Сайта, както и до влошаване на качеството на услугата, която Доставчикът предоставя чрез него.
Save settings
Cookies settings